Az egyes programelemek bemutatása

„A” programelem – Tanórán kívüli vagy egész napos iskolán kívüli programok

Kirándulás Dédestapolcsányra

Dátum: 2018.10.04. Résztvevők száma: 50 fő Képgaléria

Az egész napos kirándulás program keretében gyermekeknek egy egész napos kirándulást szerveztünk Dédestapolcsányra. Dédestapolcsány a Bükk-vidék területén fekszik, Miskolctól kb. 30 kilométerre, északnyugatra. Megnéztük a településen található nevezetességeket, mint például a Dédeskői vár maradványait, a Serényi-kastélyt, a Lázbérci-víztározót, a dédesi református templomot, a tapolcsányi református templomot, a dédesi római katolikus templomot, ellátogattunk a Lourdesi Mária-sziklabarlanghoz, ahol a Mária-szobrot és két emléktáblát tekinthettünk meg, továbbá a Serényi István-emlékkeresztet is megnéztük. Végig sétáltunk a Szalamandra tanösvényen, amely egy 6 km-es út az erdőben. Sok védett állat él itt, amiket az utunk során szerencsénk volt meglesni. A gyaloglás a jó levegőn, és a sok élmény nagyon jó hatással volt a gyermekekre. Délután elfáradtan, de élményekkel gazdagon tértek haza.

A Miskolci Csokigyár látogatása

Dátum: 2018.11.05. Résztvevők száma: 50 fő Képgaléria

Az egész napos kirándulás program keretében a gyermekek meglátogatták a Miskolcon található csokoládégyárat. A Diósgyőri gyár a Nestlé cégcsoport egyetlen, kizárólag üreges csokoládéfigurák gyártására specializálódott üzeme a világon. A diósgyőri gyárban kizárólag valódi tej- és étcsokoládéból készült csokifigurák készülnek. De sok érdekes ízesítést is itt fejlesztettek ki. Innen indultak útjukra a keksszel, mogyoróval, gabonapehellyel dúsított csokifigurák is. A résztvevő gyermekek végig követhették a csokoládégyártás folyamatát. Tájékoztatást kaptunk az üzem működéséről: a szezon időszakában 580 ember dolgozik a gyárban, továbbá több, mint 60 millió darab, 2000 tonnányi csokoládéfigura készül. Magyarországon kívül további 21 országba szállítanak csokoládéfigurákat. Ez a gyárlátogatás nagyon tetszett a gyerekeknek, mivel az egyik kedvenc édességük, a csokoládé készítéséről, előállításáról szólt.

Miskolci mozilátogatás

Dátum: 2018.12.04. Résztvevők száma: 50 fő Képgaléria

Az egész napos kirándulás program keretében gyermekeknek egy egész napos kirándulást szerveztünk Miskolcra, ahol ellátogattunk egy pár történelmi helyszínre. A nap fénypontja egy mozilátogatás volt, aminek keretében a Pelyhes – Kalandra fel című előadást néztük meg. A film egy madárfióka történetét mutatja be. A címszereplőnek nem csak a magánnyal kell szembenéznie, hanem a téllel járó veszélyekkel is, ugyanis a hideg mellett a hóbuckák mögött ólálkodó ragadozókat is túl kell valahogy élnie. Mivel egy gyerekmeséről van szó, természetesen a tragikus felütést egy életre szóló kaland követi, amely során Pelyhes új barátokra lel, megtanult bízni a saját erejében és mindent megtesz azért, hogy viszontláthassa a családját. A gyerekek nagyon élvezték az egész napot, fáradtan, de élményekben gazdagan tértek haza.

Dátum: 2018.12.07. Résztvevők száma: 50 fő Képgaléria

Az egész napos kirándulás program keretében Miskolcra kirándultunk, ahol egy mozilátogatás keretében az Apróláb című filmet nézték meg a gyerekek. A film betekintést nyújt a jetik békés világába, amire csak egy dolog vet árnyat: azok a titokzatos lábnyomok, amelyek egy ismeretlen, titokzatos lénytől származnak. Egy jeti úgy gondolja, hogy kideríti a lábnyomok tulajdonosát. Ötlete bátor és furcsa, meglepő és szeszélyes: azt állítja a titokzatos lény egy addig ismeretlen, kislábú fajtól származik, amely rejtőzködő életet él. Nehéz megtalálni, de talán érdemes. Elindul, hogy felkutatja az ismeretlen fajt. ez a film egy bolondos, játékos és nagyon vicces animációs komédia. A film megnézése után sétáltunk Miskolc belvárosában ahol megnéztük a Miskolci Nemzeti Színház patinás épületét, majd végigjártuk csodás sétálóutcáját.

Miskolc, adventi készülődés, vásár látogatása

Dátum: 2018.12.15. Résztvevők száma: 50 fő Képgaléria

A közelgő ünnepekre való tekintettel ellátogattunk Miskolcra az adventi vásárba. Megnéztük a hatalmas adventi koszorút, mely a Városháztéren helyezkedett el, és a betlehemet is megtekintettük. A meghitt séta, a közös beszélgetések, a vásár, a csodás fények ünnepi hangulatot varázsoltak a résztvevőkben. Ezt a kirándulást is egy mozilátogatással fejeztük be, ami szorosan kapcsolódik a közeledő karácsonyhoz, ünnepekhez. A filmben egy váratlan fordulat miatt veszélybe kerül a szenteste, és a filmben szereplő hősökön múlik, hogy lesz-e ajándék a karácsonyfa alatt. A csillogó karácsonyi dekorációval és vicces szituációkkal megpakolt családi vígjáték célja, hogy elszórakoztassa a nézőket, miközben megidézi a karácsony szellemét. A film kiemelte a család és a kapcsolatok fontosságát, értékét. A gyermekek nagyon élvezték a kirándulást, élményekkel gazdagodva tértek haza.

Miskolc Pannon-tenger kiállítás

Dátum: 2019.02.27. Résztvevők száma: 50 fő Képgaléria

A kirándulás alkalmával elvittük a diákokat Miskolcra a Herman Ottó múzeumban lévő „Pannon-tenger Múzeum” kiállítóépületben lévő kiállításra, melyből az egyik a Dinók Földjén, amely a mezozoikumot, a másik az Őserdei ösvényeken, amely a Kárpátok ásványai című kiállítással kiegészülve a miocén földtörténeti időszakot mutatja be. A Pannon-tenger Kiállítóépület legújabb, állandó földtörténeti és őslénytani kiállításán különböző játékok kipróbálására, feladványok megoldására is volt lehetőség, játszva mutatva be a kor jellegzetességeit. Játékosan tanulhattunk a Föld mágnesességéről, és különféle, a miocénhez köthető nyersanyagokról, szemtanúi lehettünk egy vulkánkitörésnek is. Az időszakokat bemutató tárlat színes, interaktív és játékos volt. A gyermekek nagyon élvezték, és a tudásukat nagymértékben gyarapították.

Miskolc Vadaspark

Dátum: 2019.04.01. Résztvevők száma: 50 fő Képgaléria

A program keretein belül a gyermekekkel ellátogattunk Miskolcra a Csanyik-völgyben található állatkertbe. Az 1983-ban megnyitott Miskolci Állatkert és Kultúrpark területe a Bükki Nemzeti Parkkal szomszédos, így annak természetes növény- és állatvilágát mutatja be elsősorban. Ma már a közel 30 éves fennállásának köszönhetően nem csak a hazai fajok, de a már más földrész állatvilágát is megtekinthetjük. A gyerekek közel 130 állatfaj 700 egyedét ismerhették meg a látogatás során. A vadaspark látogatás jelentős mértékben bővítette a résztvevők állatokkal, és növényekkel kapcsolatos ismereteiket. A gyermekek nagyon élvezték az állatsimogatót, valamint a látogatás során a legnagyobb kedvenceik a két barnamedve, a tigris és a szurikáták voltak. A lombkorona életébe bepillantást nyújtó magasles is a gyermekek kedvencévé vált.

Miskolc Lillafüred József Attila szobor. A Költészet napja.

Dátum: 2019.04.11. Résztvevők száma: 50 fő Képgaléria

A költészet napjára emlékeztünk, meglátogattuk a gyermekekkel a Lillafüreden a gyönyörű Palotaszálló függőkertjében található Varga Éva Munkácsy-díjas szobrászművész József Attilát ábrázoló egész alakos szobrát, amelyet a költő születésének 100. évfordulójára állították 2005-ben. A szobor mellett megemlékeztünk József Attiláról, és egy diák elszavalta az itt íródott Ódát. Ezt követően végigjártuk a festői környezetben található függőkertet, majd a Hámori tavat is körbesétáltuk, mely a Garadna völgyében, a Szinva patak mésztufagátjának duzzasztó hatása miatt keletkezett. A Lillafüredi-vízesés egyből a gyermekek kedvencévé vált, itt hosszasan időztünk. Érdekesség, hogy a 20 m magas vízesés létrejötte nem természetes, a Palotaszálló építése miatt el kellett terelni a Szinvát. Egy nagyon tartalmas, élményekben és ismeretekben gazdag kirándulás volt a festői szépségű Lillafüreden.

Miskolc Szent István cseppkőbarlang

Dátum: 2019.05.10. Résztvevők száma: 50 fő Képgaléria

A kirándulás alkalmával megnéztük a Bükk hegység gyomrában húzódó gyönyörű Szent-István barlangot. A fokozottan védett barlang Lillafüreden, Miskolctól 3,5 km-re nyílik. Járatainak összhossza 1514 m, függőleges kiterjedése 101 m. A barlangot különleges, látványos oldás formák (pl. Mamut-fogsor, Anyóstorok, Meseország, Színházterem) mellett gyönyörű cseppkőképződmények tették feledhetetlen élménnyé. A hatalmas cseppkövek elvarázsolták a gyerekeket. Az idegenvezető előadása a barlang keletkezéséről lenyűgözte a gyermekeket, még az itt-ott felbukkanó denevérektől sem ijedtek meg. A barlangban a hőmérséklet egész évben +10oC. A barlang klímája nagyon jó hatással van a légzőszervi betegségekre, 1991-ben gyógy barlanggá nyilvánították. Főleg a téli időszakban a miskolci korházakból ide hordják a betegeket gyógykezelésre.

Lak gyereknap

Dátum: 2019.05.25. Résztvevők száma: 50 fő Képgaléria

A gyermeknap a világ sok országában ünnepnap. A nemzetközi gyermeknap megünneplése Törökországból ered és ezen a napon különösen a volt kommunista országokban vált népszerűvé. Ehhez hasonló az ENSZ által létesített egyetemes gyermeknap intézménye. Magyarországon az Országos Gyermekvédő Liga kezdeményezésére már a 20. század első évtizedében is rendeztek gyermeknapot. Az egész napos esemény keretében megünnepeltük a gyerekeket. Különböző szabadtéri játékok, és programok biztosították a gyermekek szórakozását. A sorversenyen, és az ügyességi vetélkedőkön résztvevő gyermekek mindegyikét a végén megjutalmaztuk. Nem kis népszerűségnek örvendett a kreatív foglalkozás is, ahol különböző újrahasznosítható termékekből különböző díszeket készítettek. A gyerekek a vetélkedők és a közös szórakozás alkalmával még jobban összekovácsolódtak. Egy tartalmas, vidám napot töltöttek el a szabadban.

Edelényi kastély megtekintése

Dátum: 2019.06.05. Résztvevők száma: 50 fő Képgaléria

A kirándulás alkalmával ellátogattunk Edelénybe, ahol meglátogattuk a közelmúltban felújított gyönyörű kastélyt. Az edelényi L’Huillier–Coburg-kastély méreteit tekintve Magyarország hetedik legnagyobb kastélya, a magyarországi kora barokk építészet kiemelkedő emléke. Meglehetősen szokatlan kialakítású, mert a hagyományos U alak itt nem az előkertet fogja közre, hanem hátrafelé néz. A többször átépített épület külső formája jelentősebb átalakítás nélkül őrzi eredeti formáját. Az ódon falai között sétálva a nagy élvezettel hallgatták a gyermekek a tárlatvezető szavait, aki elmesélte a kastély keletkezését, bővítését, és érdekes történeteken keresztül megismerhettük az itt élő családok életét is. A látogatás végén megtekinthették a gyermekek a hatalmas barokk stílusú kastélyparkot. Ez a kirándulás nagyon tartalmas volt, és rengeteg érdekes tudással gazdagodtak a gyermekek.

Lak nyárbúcsúztató

Dátum: 2019.08.24. Résztvevők száma: 50 fő Képgaléria

A nyárzáró rendezvényen a gyermekek egy vidám nap keretében elbúcsúztatták a nyarat. Egy nagyon kellemes és vidám napot töltöttek el együtt, ahol különböző kreatív foglalkozáson vettek részt, ami még jobban összehozta őket. Pedagógusok segítségével a kézműves foglalkozáson karkötőket és egyéb díszítő elemeket gyártottak, amit haza is vihettek. Nagyon népszerű volt a testfestés, de a mozgás sem maradhatott el. Különböző ügyességi játékokon vetek részt. A legnagyobb sláger a testfestés volt, türelmesen várták, hogy az ügyes kezű testfestő különböző formákat és állatokat fessen rájuk, amiket utána fotókkal meg is örökítettek. Örültek egymásnak, mert a szünidő alatt ritkán találkoztak. Izgalommal beszéltek a közelgő tanévkezdésről, tervezgettek a szeptemberi iskolakezdésre, elmesélték egymásnak a nyáron szerzett élményeiket.

Eger kirándulás

Dátum: 2019.09.10. Résztvevők száma: 50 fő Képgaléria

A kirándulás alkalmával Egerbe vittük el ahol megtekintettük a város nevezetességeit: az Egri Bazilikát, Érseki palotát, a Líceumot, a Dobó teret, a Minaretet, és az Egri Várat. A gyermekek minden nevezetességről készültek és egy pár szóban elmondták a hely történetét. Az Egri Bazilika az esztergomi után Magyarország második legnagyobb temploma. A nyári szezonban orgonakoncerteket is otthont ad. Az Érseki Palotában található egyházművészeti kiállítás bemutatja az egri püspökök, érsekek munkásságát. A Lícium a Bazilikával szemben lévő gyönyörű épület, melyben helyett kapott az Eszterházy Károly Egyetem. A Dobó tér Eger főtere, melyet gyönyörű épületek szegélyeznek, mint a Városháza, a Minorita templom, és még sok száz éves barokk stílusú házak. Itt található a város egyik jelképe Dobó István várkapitány szobra.  A Minaretbe rengeteg lépcsőn kellett felmászni, de a látvány mindenért kárpótolt.  Az Egri Minaret 1595 körül épült, 40 méter magas, ahova közel 100 lépcsőfokon lehet feljutni. A fárasztó út miatt kárpótol a gyönyörű kilátás a városra és környékére. Az Egri vár volt a kirándulás fénypontja, a gyermekeknek csodálatos élményt nyújtott, hogy élőben is láthatják a tanulmányaikból már ismert várat. Felidézhették a leghíresebb várkapitány Dobó István emlékét, és a maroknyi csapatának hősies kitartó harcát a török csapatokkal szemben. Ezen a kiránduláson a gyermekek nagyon sok élménnyel gazdagodva tértek haza.

Nyíregyháza kirándulás

Dátum: 2019.09.24. Résztvevők száma: 50 fő Képgaléria

A kirándulás alkalmával elvittük a diákokat Nyíregyházára, ahol a megnéztük a várostól 5 km-re található vadasparkot. A Nyíregyházi Állatpark 1974-ben nyílt meg, „Nyíregyházi Vadaspark” néven. A sóstói üdülőövezetben kapott helyet, egy 14 hektáros tölgyerdőben. Sóstó Nyíregyháza Önkormányzata kezeli, a városrész határa a Park bejáratánál kezdődik. A Park éppen ezért mind a mai napig használja a „Sóstó Zoo” nevet is. Hatalmas élmény a gyermekek számára, mert itt megismerhetnek olyan állatfajokat, amelyekkel a mindennapi életben soha nem találkoznának. A gyönyörű környezetben 14 hektáros tölgyerdőben különleges állatok leltek otthonra. Megtalálhatók struccok, jávorantilopok, a láma, a zsiráfok, vörös óriáskenguru, az európai bölény, a borneói orángutánok. Egy felejthetetlen napot töltöttek el a gyermekek, a sok élmény mellett tanúságos kirándulás volt.

Nyíregyháza Sóstó kirándulás

Dátum: 2019.09.26. Résztvevők száma: 50 fő Képgaléria

A kirándulás alkalmával elvittük a diákokat a Nyíregyháza mellett található Sóstói Állatkertbe. A Nyíregyházi Állatpark 1974-ben nyílt meg, „Nyíregyházi Vadaspark” néven. A sóstói üdülőövezetben kapott helyet, egy 14 hektáros tölgyerdőben. Sóstó Nyíregyháza Önkormányzata kezeli, a városrész határa a Park bejáratánál kezdődik. A Park éppen ezért mind a mai napig használja a „Sóstó Zoo” nevet is. Igaz, hogy már több alkalommal is jártak itt, de mindig felfedeznek újabb állatokat. Különösen az óriás akvárium tetszett a gyermekeknek. A lelátóról kényelmesen megtekinthető a Fóka-Show. Három fiatal kaliforniai oroszlánfóka szórakoztatja a közönséget. A sarkvidéki panoráma elnevezésű kifutóban a pingvinek is nagy tetszést aratott a gyermekek körében. A nagyállatok közül az elefántok arattak a legnagyobb sikert.

Miskolc Színházlátogatás

Dátum: 2019.10.22. Résztvevők száma: 50 fő Képgaléria

A kirándulás alkalmával elvittük a diákokat Miskolcra egy színházlátogatásra. A legkisebb boszorkány című előadást nézték meg. A Lázár Ervin könyve alapján készült előadás nagyon tanúságos volt a diákok számára. Lázár Ervin sosem akarja elhitetni a gyerekekkel, hogy a világ fekete-fehér, hogy a jó mindig elnyeri méltó jutalmát, a gonosz pedig a méltó büntetését. Ebben a mesében is, amelyben láncra vert sárkány, seprűn lovagló boszorkányok, táltos lovak elevenednek meg, a rengeteg kaland, csoda és átváltozás mellett leginkább a szerelemről és az önfeláldozásról mesél úgy, hogy a gyerekekre gondolkodó emberként tekint. A kiránduláson résztvevő gyermekek nagyon élvezték az előadást, de nem csak az előadás nyűgözte le őket, hanem a színház platinás épülete, és a gyönyörű belső kialakítása. Egy újabb élménnyel gazdagodva tértek haza.

Vizsoly kirándulás

Dátum: 2020.01.14. Résztvevők száma: 50 fő Képgaléria

A Biblia első teljes magyar nyelvű fordítása tette országszerte ismertté a kis zempléni falu nevét, 1590-ben Vizsolyban nyomtatták ki Károli Gáspár gönci református lelkész bibliafordítását több száz példányban. A diákokat a következő kirándulás alkalmával elvittük Vizsolyba, ahol megtekintették az Árpád-kori Műemlék Templomot, és a Mantskovit Bálint nyomdatörténeti múzeumot, ahol megismerkedtek az első magyar nyelven nyomtatott biblia a Vizsolyi Biblia nyomtatásának történetével. A nyomtatástörténeti múzeumban találkoztunk egy korhű 16. századi nyomdagéppel, amelyen kipróbálhattuk a korabeli Vizsolyi Biblia nyomtatását. A régi nyomdagép használata különleges élmény nyújtott a gyermekek számára. Egy klisé segítségével a gyerekek kinyomtathatják maguknak a biblia első oldalát emlékbe. A gyerekek egy kellemes, és élményekben gazdag napot töltöttek el.

Miskolc kirándulás

Dátum: 2020.01.21. Résztvevők száma: 50 fő Képgaléria

A gyermekekkel újabb mozi látogatás alkalmával Miskolcra kirándultunk, ahol az Egy kutya hazatér című mozifilmet néztük meg. Ez egy nagyon tanulságos film volt, amely a kutya hűségéről, és kitartásáról szólt. Amikor messze került az otthonától Bella hegyen-völgyön, zord havas tájon, vadonon keresztül, vadállatokkal, és ami a legnagyobb veszélyt jelentette számára az emberekkel dacolva keresi az otthonát. A rengeteg veszély és nehézség ellenér elindul, hogy megkeresse a családját. Több mint 600 kilométert tesz meg, közben sok barátot szerez, de van amikor az életéért küzd, hogy elérje az otthonát. Gyönyörűen elmesélt, elbűvölő történet a köztünk és kedvenceink közt lévő elszakíthatatlan kötelékről. A szívnek e rendkívüli és üdítő utazása a rajongásig szeretett film, az Egy kutya négy élete stílusát idézi. A gyermekek nagyon élvezték az előadást, és sok következtetést vontak le.

Miskolc mozilátogatás

Dátum: 2020.01.23. Résztvevők száma: 50 fő Képgaléria

A gyermekeket Miskolcra vittük moziba a következő kirándulás alkalmával, ahol a Dolittle című filmet néztük meg. Robert Downey Jr. remekel az egyik legkedveltebb irodalmi karakter, az állatokkal beszélni tudó doktor történetének legújabb, fenomenális filmváltozatában. Ez a film az állatokkal beszélni tudó doktor történetének legújabb filmváltozata. A híres orvos hét éve, amióta elvesztette a feleségét remeteként élt a birtokán, a társasága csupán egzotikus állatok társaságából áll. Amikor az ifjú királynő súlyosan megbetegszik, a doktor elindul, hogy megtalálja a ritka betegségnek az ellenszerét. Erre a nagy kalandra egy egész állatsereglet kíséri el. Egy bátortalan gorilla, egy kelekótya kacsa, egy vidám jegesmedve, egy cinikus strucc, és egy folyamatosan karattyoló papagáj. Útja során sok kalandban volt része. A gyermekek nagyon élvezték az izgalmas, kalandokkal teli, szellemes előadást.

Dátum: 2020.01.24. Résztvevők száma: 50 fő Képgaléria

A gyermekeket Miskolcra vittük moziba a kirándulás program keretein belül, ahol „Az elfeledett karácsony” című filmet néztük meg. A film egy csupa szív 8 éves kislányról szól. Egy reggel különös érzés keríti hatalmába, úgy érezte, hogy van egy titok, ami csodálatos érzéseket okoz, ezért úgy döntött, hogy felkerekedik, hogy kiderítse miért olyan különleges ez a nap. Miközben egyre közelebb kerül a megoldáshoz, rádöbben, hogy nagyon nehéz feladat vár rá. Útja során felfedezi a karácsony varázslatos hangulatát. Szeretné megmutatni a falunak, hogy milyen csodáról van szó. Be kell bizonyítania a környezetének, hogy az ünnep hangulata képes mindenen felülemelkedni, és a karácsony varázsa belengi a szürke mindennapokat is. Ez a film nagyon tanúságos volt a gyerekek számára, akik nagyon élvezték az előadást.

Délutáni foglalkozás Kultúrák találkozása – Beszámoló

Kultúrák találkozása délutáni foglalkozás 1 csoport heti 1 alkalom

Dátum: 2018. február Résztvevők száma: 52 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a különböző kultúrák bemutatásával, hagyományok felkutatásával, és megőrzésével foglalkoztunk.
A kultúrák találkozása délutáni foglalkozásokon február a hónapban az alábbi témakört érintettük:

A foglalkozásokon elsősorban a cigány nyelv eredetével foglalkoztunk. Az 1971-es cigány világkongresszus után kezdtek el igazán foglalkozni a cigány nyelv eredetével. Megszületett a cigány szótár, az 1990-es évek második felében megszületett a cigány nyelvű Biblia. Megszületett a nemzetközi cigány himnusz az Opre roma, amely egy jugoszláv cigányzenész nevéhez fűződik, közismert cigány népdal továbbfejlesztése. Ez hangzik fel a nemzetközi cigány rendezvényeken.

Diákok bejegyzése: Nagyon jó volt az előadás. Nagyon sokmindent megtudtam a cigány nyelvről. Otthon is beszélnek ezen a nyelven, jó volt itt is hallani róla. Sokat tanultam az előadáson, otthon is elmondtam az érdekességeket.

Dátum: 2018. március Résztvevők száma: 55 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a különböző kultúrák bemutatásával, hagyományok felkutatásával, és megőrzésével foglalkoztunk. A kultúrák találkozása délutáni foglalkozásokon március a hónapban az alábbi témakört érintettük:

A foglalkozásokon folytatjuk a cigány nép szokásainak felkutatását. Ebben a hónapban a hagyományos cigány ételek megismeréséve, elkészítésével foglalkoztunk. Megismertettük a gyermekeket a tradicionális cigány ételek elkészítéséhez szükséges alapanyagokkal, azok beszerzési lehetősségükkel, a főzési és a tálalási fortélyaikkal. A foglalkozások során szó esett még arról is, hogy melyik étel miért volt fontos a cigányság életében. A vándorlásaik során milyen konyhai eszközöket használhattak, hogyan tartósították a főzéshez szükséges alapanyagokat.

Diákok bejegyzése: Nagyon jó volt a program, nagyon tetszett minden. Finomat ettünk, együtt főztük meg az ételt. Sokat nevettünk.

Dátum: 2018. április Résztvevők száma: 52 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a különböző kultúrák bemutatásával, hagyományok felkutatásával, és megőrzésével foglalkoztunk. A kultúrák találkozása délutáni foglalkozásokon április a hónapban az alábbi témakört érintettük:

A foglalkozásokon a cigány hagyományos ünnepek felkutatása, megismerése volt a fő témakör.

A tavasz ünnepet akkor tartották a cigányok, amikor már mindenki mezítláb járhatott. Akkor már teljes díszben pompázott a gólyahír a mezőkön. A fiúk megkoronázták a lányokat a gólyahír koszorúval. Ezt azért csinálták, hogy a lányok még szebbek legyenek.
Megismerkedtek a gyermekek a Magyarországon hagyományosan megtartott évszázadokhoz kapcsolódó ünnepekkel.

Diákok bejegyzése: Nagyon tetszett a délutáni foglalkozás. Nagyon jól éreztem magam. Jó érzés volt hallani a cigány kultúráról az iskolában is. Sok érdekességet hallottam az előadás alatt.

Dátum: 2018. május Résztvevők száma: 64 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a különböző kultúrák bemutatásával, hagyományok felkutatásával, és megőrzésével foglalkoztunk.
A kultúrák találkozása délutáni foglalkozásokon május a hónapban az alábbi témakört érintettük:
A foglalkozásokon, a cigány nemzetségen belüli népcsoportok megismerése volt a fő téma.
A cigányság népcsoportba történő sorolása több szempont szerint történik. Ilyenek például a nyelvjárás szerint, lakóhely szerint, mesterség szerint, életmód szerint.
A foglalkozásokon, a cigány nemzetségen belüli népcsoportok megismerése volt a fő téma.
A cigányság népcsoportba történő sorolása több szempont szerint történik. Ilyenek például a nyelvjárás szerint, lakóhely szerint, mesterség szerint, életmód szerint.
Az internet segítségével több népcsoport kultúráját is összehasonlítottuk a roma nép hagyományaival. Az eredmény az volt, hogy több hasonlóság van a különböző népcsoportok között, mint gondoltuk volna. Ez a felismerés megerősítette a gyermekekben azt, hogy bár különböző kultúrával, és szokásokkal rendelkeznek az emberek, de egyenlők. Minden kultúrának meg van a maga szépsége.

Dátum: 2018. június Résztvevők száma: 26 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a különböző kultúrák bemutatásával, hagyományok felkutatásával, és megőrzésével foglalkoztunk.
A kultúrák találkozása délutáni foglalkozásokon június a hónapban az alábbi témakört érintettük:

A foglalkozásokon a régi idők kultúráját ismerhették meg a gyermekek. A történelem viharos évei során több kultúra találkozása folyamán a különbözőségek sokszor viszályokhoz vezettek. A megszerzett ismeretek nagyon tanulságosak voltak, és segítséget nyújtottak a számukra más kultúrából érkező emberek könnyebb elfogadásában.
A foglalkozásokon, a cigány nemzetségen belüli népcsoportok megismerése volt a fő téma. A cigányság népcsoportba történő sorolása az életmódra vonatkozó elnevezések:
arli – letelepedettet
vatrás – tűzhelyes
kheretuno – házas
cerhar – sátoros
gurbet – vándorló

Diákok bejegyzése: Nagyon jó volt ez az előadás. Sokat megtudtam a cigányság múltjáról. Nagyon élveztem a játékos feladatokat. Jó volna több ilyen program az iskolába.

Dátum: 2018. szeptember Résztvevők száma: 52 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a különböző kultúrák bemutatásával, hagyományok felkutatásával, és megőrzésével foglalkoztunk.
A kultúrák találkozása délutáni foglalkozásokon szeptember hónapban az alábbi témakört érintettük:
A foglalkozásokon, a cigány ősi mesterségeinek megismerésével foglalkoztunk.
Az egyik fő terület a közönség mulattatása, ezek voltak a zenészek, énekesek, cirkuszosok hegedűsök, mutatványosok.
A másik fő terület a kézműipar. mint például a kovács, lakatos, tapasztó vályogvető, halász, fafaragó, teknővájó, lókupec, kanala, házaló.
Ezeken kívül foglalkoztak még jóslással, varázslással, kuruzslással, kártyavetéssel, koldulással, lopással, zsebmetszéssel.
Voltak aranymosó cigányok is ezekkel Erdélyben találkoztunk.
Magyarországon a gazdagabb cigányok ló kereskedéssel foglalkoztak. A másik tehetős réteg a muzsikusok, művészek voltak.

Diákok bejegyzése: Nagyon jó hangulatba telt a délutáni program. Sokat énekeltünk és nevettünk. Kipróbálhattam a gitározást is. Nagyon tetszett, hogy a cigány ősi mesterségekről tanulhattam. Papótól hallottam már néhány dolgot, de sok újdonságot is hallottam.

Dátum: 2018. október Résztvevők száma: 56 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a különböző kultúrák bemutatásával, hagyományok felkutatásával, és megőrzésével foglalkoztunk.
A kultúrák találkozása délutáni foglalkozásokon október hónapban az alábbi témakört érintettük:
A cigányok zenei világa volt a fő téma.
A cigány-csoport népzenei anyaga két jól körülhatárolható műfajcsoportot alkot:
– a lírai dalt
– a táncdalt
A cigány népdalok előadása sokkal lazább, elégedettebb, dallamváltozatai, ritmikai hangszín és hangerő béli árnyalatai sokkal gazdagabbak, mint amit az európai népek dalainál megszoktunk.
Az ének és a zene a cigányok számára mindig szertartás, ünnep, sőt révület.
Az énekesek legtöbbje olyan átéléssel énekel, hogy ismétlésre képtelen. Egy-egy dallam minden megszólaltatáskor versszakról versszakra állandóan változik, újabb és újabb formát ölthet. A lassú dalok általában igen hosszúak. Hangsoruk többnyire dúr, vagy moll.
Sajátos vonásuk a negyedik dallamsor utolsó előtti hangjának hosszú megnyújtása, majd lelépni a szintén hosszabban kitartott záró hangra. Általában gyakoriak a tempóváltozások még a dallamsorokon belül is, de sokféle fokozatát találjuk a teljesen egyszerű és a szinte színpadiasan, minden hangra másféle nyomatékot adó előadásmódnak.

Diákok bejegyzése: Az előadáson a cigányzenékkel ismerkedtem meg. Nagyon érdekes és izgalmas előadás volt. Sokat énekeltünk, jó volt a hangulat. Tetszettek a játékos programok, játszva tanultunk.

Dátum: 2018. november Résztvevők száma: 60 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a különböző kultúrák bemutatásával, hagyományok felkutatásával, és megőrzésével foglalkoztunk.
A kultúrák találkozása délutáni foglalkozásokon november hónapban az alábbi témakört érintettük:
A cigányság balladaszerű dalainak elemzése volt a fő témakör.

A cigány dalok sokszor balladaszerűeknek hatnak, de nem igazi balladák, hiszen szöveg elemik mozaikszerűen cserélődnek. A meseszerű balladák az oláh cigány népzene régebbi rétegébe tartoznak. Valószínűleg a román nyelvterületen való tartózkodásuk alatt élénkebben éltek, de mára már alig fellelhetők. A Csenki testvéreknek sikerült a legtöbbet gyűjteniük ezekből Püspökladányban. Szerkezetük a ma használatos lassú daloknál kötetlenebb, variáltabb, az állandó sorismétlésekkel a versszakok duplájukra is duzzadhatnak.

Diákok bejegyzése: Ezen az előadáson a roma dalokról volt szó. Roma balladáról is hallhattunk, sok újdonságot tanultam. Nagyon érdekes és izgalmas délután volt.

Dátum: 2018. december Résztvevők száma: 45 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a különböző kultúrák bemutatásával, hagyományok felkutatásával, és megőrzésével foglalkoztunk.

A kultúrák találkozása délutáni foglalkozásokon december hónapban az alábbi témakört érintettük:

Ebben a hónapban a táncdallal foglalkoztunk.

A cigány népzene másik fontos műfaja a táncdal. Itt válik igazán fontossá az önellátó zenélés módja. Mivel nem használnak hangszereket, az énekeseknek maguknak kell gondoskodniuk a cigány táncok zenei kíséretéről. A dallamok kevés szöveggel, hangutánzó szótagokkal fölaprózva éneklik, amely előadásmódot a cigányok pergetésnek neveznek. A többnyire szintén négysoros táncdalok szövege általában vidám, csipkelődő. Az énekes itt is kiszól a dalból, a táncosokat biztatja, hol csak néhány szóval, hol ritmikus táncokkal. A táncdallamok alapritmusa, az úgynevezett esztam, amely kevés népzenében van jelen, de amelyet a hangszeres cigány zenéből is ismerünk.

A pergetett táncdallamban az énekes gyenge hangsúlyt ad lábdobbantással a páratlan nyolcadokra és virtuóz ujj pattogtassál hangsúlyozza a párosokat. Az énekszólam és a ritmuskíséret általában nem áll magában. Van mellette több, úgynevezett száj bőgő szólam, amely egyrészt tovább bonyolítja a ritmus aszimmetriáját, másrészt a hangzást színesíti. A száj bőgő szólam elnevezését a vonós cigány zenekarba használatos kísérő hangszerről kapta. Egyes formái csak kísérőhangon kísérik az énekest, de az is előfordul, hogy több énekes akár két-, háromszólamú akkordokat fölépít.

Diákok bejegyzése: Nagyon jó volt ez a délután. Tök jól zenéltek a zenészek, énekeltünk is. Nagyon jó volt a cigány zenéről előadást hallani.
Diákok bejegyzése: Érdekes előadáson vettem részt a mai napon. Jó volt a roma zenéről tanulni, sokat énekeltünk és táncoltunk is. Nagyon jó volt a hangulat. Én még a gitározást is kipróbáltam.

Dátum: 2019. január Résztvevők száma: 60 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a különböző kultúrák bemutatásával, hagyományok felkutatásával, és megőrzésével foglalkoztunk.
A kultúrák találkozása délutáni foglalkozásokon január hónapban az alábbi témakört érintettük:

A foglalkozásokon, a dzsessz és kávéházi zenével foglalkoztunk:
A dzsessz ezer szállal kötődik az improvizációhoz. Talán ez lehet az oka annak hogy a cigányok közül sokan a dzsessz felé fordultak. Tudnunk kell, hogy a zenei előadásban elválasztható a rögtönzés és a leírt művek előadása. Ugyanakkor ez a felosztás csak elméletileg helytálló, mert a komponálásban is rengeteg improvizatív elem van, sőt a művek előadásában is. Azon kultúrák, amelyek a naturalista előadáson alapulnak, vagy népzenéhez közelálló afroamerikai folklórra, eleve magukban hordozzák az improvizáció lehetőségét, szükségszerűségét.
A Dzsessz nagyon hasonlít a cigány népi zenei ritmushoz. Tehát az, hogy a romák közül sokak rendkívül nyitottak a dzsesszre, egészen biztos, hogy a hagyományokból következik. A romák által játszott dzsessz-zene nagyon sokféle. Éppúgy megtaláljuk a szórakoztató zenét, mint a klasszikus zenén alapuló modern dzsesszt. A romák az elmúlt évszázadban Magyarország legjelentősebb zenei szolgáltatói voltak Ennek az lehetett az egyik oka, hogy nagyon fontos megélhetési lehetőség volt számukra.

Diákok bejegyzése: Nagyon jó volt a délutáni program. Megismerkedtem a Dzsessz zenével. Eddig még nem hallottam ilyen zenét, de nagyon tetszett. Az előadó is nagyon jófej volt.

Dátum: 2019. február Résztvevők száma: 120 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a különböző kultúrák bemutatásával, hagyományok felkutatásával, és megőrzésével foglalkoztunk.
A kultúrák találkozása délutáni foglalkozásokon február hónapban az alábbi témakört érintettük:
A cigányság eredetének kutatása. A cigányok Indiából származó népcsoport, a 13-15 században vándorolt be Európába. A magyarországi cigányságot a 18. században erőszakkal telepítették le a Habsburg uralkodók. A cigányság másik része tovább folytatta a vándor életet, ezeket hívták oláh cigányoknak. A századvége és az első világháború közötti időszakban a legnagyobb részük Magyarországról tovább vándorolt Nyugat-Európába és Amerikába, ők alkotják a világ mai cigány lakosságának legelterjedtebb csoportját.

Diákok bejegyzése: Nagyon tetszett a mai előadás. Megtudtam, hogy a cigányság Indiából ered, és sok érdekességet tanultam a cigányság történelméről. Nagyon rendes volt az előadó.

Dátum: 2019. március Résztvevők száma: 120 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a különböző kultúrák bemutatásával, hagyományok felkutatásával, és megőrzésével foglalkoztunk.
A kultúrák találkozása délutáni foglalkozásokon március hónapban az alábbi témakört érintettük:
A cigányság nyelvjárása, a cigány nyelv kutatása. A romanyelv az indoeurópai nyelvcsalád tagja, az ind nyelvek középső csoportjába tartozik. Rokonságban áll a nagy indiai nyelvekkel, mit az ókori szanszkrittal és a mai hindivel. A lovári és a hindi nyel alapvető szavai hasonlóak. Az indiai szavak mellett a cigány nyelv számos perzsa, görög, és örmény szavakat is tartalmaz.

Diákok bejegyzése: A mai délutánon a cigány nyelvről tanultunk. Az előadáson megtudtuk a cigány nyelv eredetét. Érdekes és izgalmas előadás volt. Pár szót én is tudok cigányul. Az előadó rendes volt és válaszolt a felmerült kérdésekre is.

Dátum: 2019. április Résztvevők száma: 90 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a különböző kultúrák bemutatásával, hagyományok felkutatásával, és megőrzésével foglalkoztunk.
A kultúrák találkozása délutáni foglalkozásokon április hónapban az alábbi témakört érintettük:
A cigányság életmódjuk szerint nomád, vándorló népek közé tartoznak. Nagyszámú megjelenésük hazánkban a 15. század elejére tehető. A vándorló életforma megőrzésével azonban elfogadták azt a lehetősége, hogy erősen kellett alkalmazkodniuk azokhoz a népekhez, akik igényt tartottak a szolgáltatásaikra, ezáltal a nyelv és az identitás változása is elkerülhetetlen volt. A cigány népesség egy része ma is ezt az életmódot folytatják. A nyugat-európai cigányok egy része modern lakókocsikkal vándorolnak. A magyarországi és a spanyolországi cigányok ma már valamennyien letelepedetten élnek.

Diákok bejegyzése: Ezen a délutánon a roma hagyományokról tanultunk. Nagyon tetszett, nagyon jó volt minden. Jók voltak a játékos feladatok, nagyon élveztük a barátaimmal. Sokat tanultunk a roma kultúráról.

Dátum: 2019. május Résztvevők száma: 140 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a különböző kultúrák bemutatásával, hagyományok felkutatásával, és megőrzésével foglalkoztunk.
A kultúrák találkozása délutáni foglalkozásokon május hónapban az alábbi témakört érintettük:
A cigányság kultúrájának elemzése. A cigány kultúra a befogadó országok kultúrájától eltér. A cigányság kulturális, műveltségi, társadalmi, valamint szociális helyzetén érzékelhető nyomot hagyott a hosszantartó megkülönböztetés. Ahogy őshazájukban, Indiában, úgy Európában sem adódott lehetőségük az érvényesülésre, pedig bizonyos mesterségekhez (a zene, szórakoztatás, kovácsmesterség, famegmunkálás) a legjobban értettek. A cigányságnál a család az szent és sérthetetlen, és a rokoni kötelékek mindenek fölött állnak. A cigányságot a kultúrájuk minden részében nagyfokú alkalmazkodó képesség és rugalmasság jellemzi.  

Dátum: 2019. június Résztvevők száma: 60 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a különböző kultúrák bemutatásával, hagyományok felkutatásával, és megőrzésével foglalkoztunk.
A kultúrák találkozása délutáni foglalkozásokon június hónapban az alábbi témakört érintettük:
A cigányok vallási hovatartozásait elemeztük. A cigányok vallása legtöbbször a körülöttük élő népekével azonos. Ezért az arab világbeli, törökországi, boszniai, és a macedóniai cigányok muzulmán vallásúak, az észak-európai cigányok protestánsok, a szerbiai, romániai cigányok ortodox keresztények. A cigányok vallása általában katolikus, Európába érkezésükkor kellett áttérniük a katolikus vallásra, keresztény hitük pár száz évvel korábbra tehető, mint a kelet-európai népeké. A Magyarországon élő cigányok között nem túl nagy számban, de előfordulnak buddhisták is.

Diákok bejegyzése: Érdekes volt ez előadás. Sok mindent megtudunk a romák történetéről, a vallásokról. Jól éreztük magunkat a programon, játékos feladatokkal tanultunk.

Dátum: 2019. szeptember Résztvevők száma: 120 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a különböző kultúrák bemutatásával, hagyományok felkutatásával, és megőrzésével foglalkoztunk.
A kultúrák találkozása délutáni foglalkozásokon szeptember hónapban az alábbi témakört érintettük:
A cigány gasztronómia sajátosságit boncolgattuk.
A cigány gasztronómia sokban hasonlít a magyar paraszti konyha stílusához. A foglalkozások során a hasonlóságokat és a különbözőségeket elemeztük. A cigányságnál ünnephez köthető ételsor nincs, általában annak az országnak az ételeit sajátítják el ahol letelepedtek. Az ételeik elkészítését nem köti szigorú recept. Általában szabadon az egyéni ízlést követve főznek. A magyar konyhához hasonlóan a túlzott fűszerezés, a csípős paprika a domináns. Általában a gyorsan elkészíthető ételeket szeretik agyagban, bográcsban, nyárson, parázs fölött.

Diákok bejegyzése: A délutáni foglalkozáson a cigány konyha volt a fő téma. Megbeszéltük, miket szoktunk enni otthon, milyen ételeket ismerünk. Sok új ételről hallottam. Az ünnepi ételeket is megbeszéltük. Tanultunk a régi cigány ételekről is.

Dátum: 2019. október Résztvevők száma: 120 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a különböző kultúrák bemutatásával, hagyományok felkutatásával, és megőrzésével foglalkozunk.
A kulturális találkozó délutáni foglalkozásokon október hónapban az alábbi témakört érintettük:
A házasság intézménye nagyon fontos a romák életében. A frigy létrejöttével mindkét család újabb kapcsolatokra tesz szert, vagy a meglévőket erősítik. Ha két fiatal egybekel, több lehetőség közül választhatnak a fiatalok lakhatás szempontjából. Eldönthetik, hogy a fiú, vagy a lány családjához költöznek, vagy pedig teljesen önállóak lesznek. Több roma közösségnél megfigyelhető szokás, hogy gyermekeiket már kis korban ajánlják egymásnak. Abban az esetben, amikor a szülők ellenzik a házasságkötést, a fiú megszökteti a lányt. Ez azt jelenti, hogy a pár együtt tölti az éjszakát, majd pár nap múlva a fiú magukhoz viszi a felségét, aki ezentúl velük lakik.

Diákok bejegyzése: Nagyon érdekes előadáson vehettem részt délután. A házasság fontosságáról és értékeiről beszéltünk, sok érdekességet megtudtam a roma hagyományokról az esküvővel kapcsolatosan. Nagyon jó fej volt az előadó.

Dátum: 2019. november Résztvevők száma: 111 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a különböző kultúrák bemutatásával, hagyományok felkutatásával, és megőrzésével foglalkoztunk.
A kultúrák találkozása délutáni foglalkozásokon november hónapban az alábbi témakört érintettük:
Ebben a hónapban megtartott foglalkozások során a gyermekek a roma kultúrával ismerkednek meg. A legtöbb szokás vallási eredetű, a lakásukat vallásos szobrokkal, képekkel díszítik még a legszegényebbek is. Mindig istenfélők voltak. A cigányok keresztények, pogány szokásokkal, babonákkal, erkölcsökkel és mítoszokkal. Hisznek a túlvilági életben, a szellemekben és a tündérekben. A halottaknak haláluk után is egy ideig terítenek az étkezésekkor. Ha a kereszt előtt mennek el keresztet vetnek, a férfiak pedig leveszik a kalapjukat, ha új kenyeret szegnek meg, előbb keresztet rajzolnak rá a késsel. Hiszik, hogy az Isten ad életet mindennek, az égben lakik és onnan irányít mindent, természetesen mindent lát és hall. Kielemeztük a roma szokásokat, a romatáncokat, és a roma művészek alkotásait.

Dátum: 2019. december Résztvevők száma: 81 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a különböző kultúrák bemutatásával, hagyományok felkutatásával, és megőrzésével foglalkoztunk.
A kultúrák találkozása délutáni foglalkozásokon december hónapban az alábbi témakört érintettük:
A foglalkozások keretében a közelgő ünnepekre való tekintettel különböző szerepeket tanultak be, és be is mutatták a „nagyközönségnek”.
A december hónapban a karácsonyra való felkészülés volt a fő téma. A cigányok számára is, mint a legtöbb keresztény ember számára a legnagyobb és a legszentebb ünnep. A kis Jézus megszületése fölötti öröm, az összetartozás megélése, és az emlékezés áll. Az asszonyok igyekeznek minden jót előteremteni, hogy méltóképpen ünnepeljenek. Az oláhcigány családoknál szokás az ünnep délutánján a temetőben a hozzátartozók sírját meglátogatni. Ilyenkor egy kis feldíszített fenyőfát visznek a sírra, és ételt, italt is hagynak ott.

Diákok bejegyzése: Nagyon jók voltak a délutáni programok. Előadásra készültünk, különböző szerepeket tanultunk meg. A próbákon nagyon jól éreztük magunkat, sokat nevettünk. Egy nagy előadásra készülünk az iskolába.

Dátum: 2020. január Résztvevők száma: 111 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a különböző kultúrák bemutatásával, hagyományok felkutatásával, és megőrzésével foglalkoztunk.
A kultúrák találkozása délutáni foglalkozásokon január hónapban az alábbi témakört érintettük:
A foglalkozások alkalmával a hagyományos cigány kultúra keretében a cigány mesterségek megismerésével foglalkoztunk. A cigányok körében sok művész ember lé, ezért nagyon sokan a szórakoztatóiparból élnek. Ezek között vannak zenés, mutatványos cigányok, de a jövendőmondás is általában hozzájuk köthető. Nem elhanyagolható a kereskedelmük is nagyon sokan például ebből élnek. A rájuk jellemző mesterségek még a fazekas mesterség, és a kovácsmesterség, teknővájás, fafaragás.

Diákok bejegyzése: Nagyon érdekes és izgalmas volt ez a program. Sokat tanultam a hagyományos cigány mesterségekről. Nagyon érdekes volt látni a fazekas mestert. Én is kipróbálhattam a fazekas gépet, jól éreztem magam.

Délutáni foglalkozás – Sport szakkör beszámoló

Sport szakkör 2 csoport heti 1 alkalom

Dátum: 2018. február Résztvevők száma: 169 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a két csoport számára különböző sportolási lehetőségeket biztosítottunk.
A sport szakkör délutáni foglalkozásokon február a hónapban az alábbi feladatokat végezték:
A foglalkozásokon elsősorban a tornateremben elvégezhető feladatokat gyakoroltuk. Kipróbáltunk különböző labdajátékokat, sorversenyeket, ahol a gyerekek még jobban összekovácsolódtak.
A foglalkozásokon a két csoport számára különböző sportolási lehetőségeket biztosítottunk.

A sport szakkör délutáni foglalkozásokon február a hónapban az alábbi feladatokat végezték:

Az egészséges életmód egyik legfontosabb eleme a rendszeres testmozgás. A sportszakkörök legfőbb célja, hogy megszerettessük a gyermekekkel a sportolást, megismertessük velük a mozgás örömeit.

A foglalkozásokon elsősorban a tornateremben elvégezhető feladatokat gyakoroltuk.

Kipróbáltunk különböző labdajátékokat, mint például a kosárlabda, kézilabda, és a röplabda. Természetesen a fiúk kedvencét a focit, sem hagytuk ki.

 Sorversenyeket szerveztünk, ahol a gyerekek még jobban összekovácsolódtak.

Diákok bejegyzése: Jó hangulatban telt a sportfoglalkozás. Mindenféle labdajátékokat kipróbáltunk, sokat mozogtunk. A sorversenyen nagyon jó volt csapatban dolgozni a barátaimmal, sokat nevettünk.

Dátum: 2018. március Résztvevők száma: 178 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a két csoport számára különböző sportolási lehetőségeket biztosítottunk.
A sport szakkör délutáni foglalkozásokon március hónapban az alábbi feladatokat végezték:
Az egészséges életmód egyik legfontosabb eleme a rendszeres testmozgás. A sportszakkörök legfőbb célja, hogy megszerettessük a gyermekekkel a sportolást, megismertessük velük a mozgás örömeit.
A foglalkozások az edzőtermekben használatos gépek használatát ismertettük meg a gyermekekkel, különös figyelmet fordítva az esetleges sérülési lehetőségekre.
A test erősítése mellett nagyon fontos a szellem erősítése is, amit a sakkozással tehetünk meg, ezért sakkversenyeket szerveztünk.
A hosszú tél után végre eljött a jó idő, ezért kirándulást szerveztünk.

Diákok bejegyzése: Nagyon jól éreztem magam a délutáni programon. Nagyon tetszett a kondizás, otthon is szoktunk kondizni. Nagyon fontos a mozgás.

Dátum: 2018. április Résztvevők száma: 170 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a két csoport számára különböző sportolási lehetőségeket biztosítottunk.
A sport szakkör délutáni foglalkozásokon április hónapban az alábbi feladatokat végezték:
Az egészséges életmód egyik legfontosabb eleme a rendszeres testmozgás. A sportszakkörök legfőbb célja, hogy megszerettessük a gyermekekkel a sportolást, megismertessük velük a mozgás örömeit.
A jó idő beköszöntével, amikor csak lehetőségünk adódott rá a szabadban tartottuk meg a foglalkozásokat. Sokat kirándultunk a közeli dombokon, sorversenyeket és ügyességi versenyeket szervezetünk. A fiúk végre hódolhattak a kedvenc sportjuknak, a focinak, ismét birtokba vehették a műfüves pályájukat.

Diákok bejegyzése: Jó volt a sportfoglalkozás, mindenki jól érezte magát. Sokat nevettünk, jó volt csapatban jásztani. Nem volt túl jó idő, de nem zavart minket. Jó volt labdázni. A nap végére jól elfáradtunk.

Dátum: 2018. május Résztvevők száma: 218 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a két csoport számára különböző sportolási lehetőségeket biztosítottunk.
A sport szakkör délutáni foglalkozásokon május hónapban az alábbi feladatokat végezték:
Az egészséges életmód egyik legfontosabb eleme a rendszeres testmozgás. A sportszakkörök legfőbb célja, hogy megszerettessük a gyermekekkel a sportolást, megismertessük velük a mozgás örömeit.

A jó időre való tekintettel a szabad levegőn töltöttük a foglalkozások nagy részét.

Ismét előtérbe kerültek a csapatjátékok, melyek megerősítik a gyermekek csapatszellemét, illetve elősegítik az összetartozást, az egymás közötti egészséges versengést, és ezáltal egymás elfogadását.

Kirándulásokat szerveztünk, melyek során az egészséges életmódról, a mozgás fontosságáról, és nem mellékesen a természet megóvásának témájáról is beszélgettünk.

Dátum: 2018. június Résztvevők száma: 218 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a két csoport számára különböző sportolási lehetőségeket biztosítottunk.
A sport szakkör délutáni foglalkozásokon június hónapban az alábbi feladatokat végezték:

Az egészséges életmód egyik legfontosabb eleme a rendszeres testmozgás. A sportszakkörök legfőbb célja, hogy megszerettessük a gyermekekkel a sportolást, megismertessük velük a mozgás örömeit.

A foglalkozásokon szabadtéri játékokat játszottunk, mint például ugráló kötelezést, sorverseny, fogócska, különböző labdajátékok.

  Az egyik foglalkozás keretében összekötöttük a kellemeset a hasznossal, és egy nagyszabású szemétgyűjtést szerveztünk a településen és környékén.

A szemétgyűjtés keretében megismertettük a gyermekeket a szelektív szemétgyűjtés menetével, és bizonyos hulladék újrahasznosításával, bemutattunk egy pár újrahasznosított anyagból készült terméket.

Dátum: 2018. szeptember Résztvevők száma: 218 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a két csoport számára különböző sportolási lehetőségeket biztosítottunk.
A sport szakkör délutáni foglalkozásokon szeptember hónapban az alábbi feladatokat végezték:
Az egészséges életmód egyik legfontosabb eleme a rendszeres testmozgás. A sportszakkörök legfőbb célja, hogy megszerettessük a gyermekekkel a sportolást, megismertessük velük a mozgás örömeit.
A foglalkozásokon szabadtéri játékokat játszottunk. Ismételten előkerültek az ugráló kötelek, a hullahopp karikák, a labdák és egyéb játékok.

Sokat túráztunk a környéken. Különböző bokrok és fák terméseit vizsgáltuk meg, és gyűjtöttük be.

Diákok bejegyzése: Nagyon jól éreztem magam a délutáni órákon. Sokat játszottunk az udvaron, nagyon szeretem az ugrálókötelet. Sokat nevettünk, mindenki nagyon vidám volt. A foglalkozás vezető is nagyon rendes volt. Fáradtan mentünk haza, de jól éreztük magunkat.

Dátum: 2018. október Résztvevők száma: 165 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a két csoport számára különböző sportolási lehetőségeket biztosítottunk.
A sport szakkör délutáni foglalkozásokon október hónapban az alábbi feladatokat végezték:
Az egészséges életmód egyik legfontosabb eleme a rendszeres testmozgás. A sportszakkörök legfőbb célja, hogy megszerettessük a gyermekekkel a sportolást, megismertessük velük a mozgás örömeit.
Ebben a hónapban még kihasználva a jó időt a foglalkozásokat főleg a szabadban tartottuk meg. Kirándultunk a környéken. A fiúk nagy örömére futballmérkőzéseket tartottunk.
Az egyik foglalkozáson a környezetünket tisztítottuk meg a szeméttől.

Diákok bejegyzése: A sport szakkörön nagyon sokat mozogtunk. Tetszett a focizás, jó volt a barátaimmal játszani. A mi csapatunk nyert. Jó érzésekkel mentem haza a programról. Jó lenne több ilyen program is az iskolába.

Dátum: 2018. november Résztvevők száma: 161 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a két csoport számára különböző sportolási lehetőségeket biztosítottunk.
A sport szakkör délutáni foglalkozásokon november hónapban az alábbi feladatokat végezték:

Az egészséges életmód egyik legfontosabb eleme a rendszeres testmozgás. A sportszakkörök legfőbb célja, hogy megszerettessük a gyermekekkel a sportolást, megismertessük velük a mozgás örömeit.

A rossz idő beköszönte miatt ebben a hónapban főleg bent tartottuk meg a foglalkozásokat, különböző társas és logikai játékokat játszottunk.

A begyűjtött termések felhasználásával gyönyörű őszi képeket készítettek a gyerekek.

Sakkversenyt rendeztünk.

Diákok bejegyzése: Jól éreztem magam a délutáni órán. Nagyon jó hangulatban telt. Megtanultam sakkozni, még sosem játszottam. Nagyon izgalmas volt. Mindenkinek tetszett. Az óravezető is rendes volt.

Dátum: 2018. december Résztvevők száma: 121 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a két csoport számára különböző sportolási lehetőségeket biztosítottunk.
A sport szakkör délutáni foglalkozásokon december hónapban az alábbi feladatokat végezték:
Az egészséges életmód egyik legfontosabb eleme a rendszeres testmozgás. A sportszakkörök legfőbb célja, hogy megszerettessük a gyermekekkel a sportolást, megismertessük velük a mozgás örömeit. Ebben a hónapban ismételten olyan mozgási lehetőségeket kerestünk, amelyeket a négy fal között lehet megvalósítani. Táncdélutánokat szerveztünk, ahol különböző tánc típusokat ismerhettek meg, és próbálhattak ki. Nagyon élvezték a mozgásnak ezt a típusát.
Diákok bejegyzése: Ez a délutáni sportfoglalkozás volt a kedvencem. Különböző táncokat tanultam meg. Nagyon jól éreztem magam, nagyon szeretek táncolni. Az oktató nagyon jó fej volt, sokat szórakoztunk.

Dátum: 2019. január Résztvevők száma: 167 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a két csoport számára különböző sportolási lehetőségeket biztosítottunk.
A sport szakkör délutáni foglalkozásokon január hónapban az alábbi feladatokat végezték:

Az egészséges életmód egyik legfontosabb eleme a rendszeres testmozgás. A sportszakkörök legfőbb célja, hogy megszerettessük a gyermekekkel a sportolást, megismertessük velük a mozgás örömeit.

A foglalkozások alkalmával, amikor az időjárás engedte, kirándulást szerveztünk a szabadba.

Amikor rossz volt az idő benti foglalkozásokat tartottunk, a gyermekek csoportokat alkottak, akiknek különböző szellemi és ügyességi vetélkedőket szerveztünk, társasjátékokkal játszottunk, sakkoztunk.

Diákok bejegyzése: Nagyon hideg volt kint, ezért bent volt a sport szakkör megtartva. Jó volt nagyon társasozni, sokszor én nyertem. Jól éreztem magam a foglalkozáson.

Dátum: 2019. február Résztvevők száma: 200 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a két csoport számára különböző sportolási lehetőségeket biztosítottunk.
A sport szakkör délutáni foglalkozásokon február hónapban az alábbi feladatokat végezték:

Az egészséges életmód egyik legfontosabb eleme a rendszeres testmozgás. A sportszakkörök legfőbb célja, hogy megszerettessük a gyermekekkel a sportolást, megismertessük velük a mozgás örömeit. .A foglalkozásokat a hideg időre való tekintettel bent tartottuk meg. A gyermekek különféle logikai játékokkal, építőkockával, és társasjátékokkal töltötték a délutánokat. A társasjáték számos készségfejlesztésre szolgál, a játék során a gyerekek megtanulhatják, hogyan kell osztozni, kivárni a sorukat, együttműködni, sportszerűnek lenni. A játékszabályok ismertetésével indult minden foglalkozást. A gyerekkel átismételtük a leismertebb sportok főbb szabályait, illetve a sportszerű viselkedést.

Dátum: 2019. március Résztvevők száma: 200 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a két csoport számára különböző sportolási lehetőségeket biztosítottunk. A sport szakkör délutáni foglalkozásokon február hónapban az alábbi feladatokat végezték:

Az egészséges életmód egyik legfontosabb eleme a rendszeres testmozgás. A sportszakkörök legfőbb célja, hogy megszerettessük a gyermekekkel a sportolást, megismertessük velük a mozgás örömeit.A foglalkozásokat a hideg időre való tekintettel bent tartottuk meg. A gyermekek különféle logikai játékokkal játszottak, építőkockák segítségével különböző épületeket építettek.
A foglalkozások másik részében a tánc és a mozgáskultúra volt a fő téma. A tánc alkalmas az érzelmek, a gondolatok kifejezésére. Segítségével feltárhatók a belső feszültségek, gátlások, pszichés és mentális problémák. A tánc népszerűsítését pedagógusként fontosnak tartom, mert azonkívül, hogy remek sport, önismeret fejlesztő és életminőség fejlesztő hatása van.

Diákok bejegyzése: Jól éreztem magam a délutáni foglalkozáson. Az előadó nagyon rendes volt. Sokat társasoztam, a malmozás volt a kedvencem. Az építőkockákkal is sokat játszottam.

Dátum: 2019. április Résztvevők száma: 150 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a két csoport számára különböző sportolási lehetőségeket biztosítottunk.
A sport szakkör délutáni foglalkozásokon április hónapban az alábbi feladatokat végezték:

Az egészséges életmód egyik legfontosabb eleme a rendszeres testmozgás. A sportszakkörök legfőbb célja, hogy megszerettessük a gyermekekkel a sportolást, megismertessük velük a mozgás örömeit.

Ebben a hónapban tartott foglalkozások a labdarúgás köré épült. Először egy előadás keretében megismerkedhettünk a labdarúgás szabályaival, és a rendszeres mozgás szervezetünkre gyakorolt jótékony hatásaival. A csapatban való gondolkodás elsajátításának az egyik legjobb eszköze a futball. Utána az elméletben megtanultakat egy igazi kupadöntőn gyakorolhattuk.

Diákok bejegyzése: A délutáni foglalkozást focizással töltöttük. Nagyon jól éreztem magam, szeretek focizni. Sokat szaladgáltam a labda után, jól elfáradtam a végére. Jó volt a hangulat, sokat szórakoztunk.

Dátum: 2019. május Résztvevők száma: 250 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a két csoport számára különböző sportolási lehetőségeket biztosítottunk.
A sport szakkör délutáni foglalkozásokon május hónapban az alábbi feladatokat végezték:

Az egészséges életmód egyik legfontosabb eleme a rendszeres testmozgás. A sportszakkörök legfőbb célja, hogy megszerettessük a gyermekekkel a sportolást, megismertessük velük a mozgás örömeit.
A foglalkozásokon elsősorban a különféle ügyességi játékokat részesítettük előnybe. A szabad levegőn való mozgásra a gyermekeknek nagyon nagy szükségük van, mivel sok időt töltenek az iskolapadban. Ezeken a foglalkozásokon a futás szervezetünkre gyakorolt jótékony hatását elemeztük. Futóversenyt szerveztünk, melyre a diákok nagy része benevezett.

Diákok bejegyzése: Szuper volt ez a délután! Nagyon jól éreztem magam. Tetszettek az ügyességi játékok, nagyon izgalmas és élvezetes volt. Jó volt a szabadban lenni.

Dátum: 2019. június Résztvevők száma: 100 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a két csoport számára különböző sportolási lehetőségeket biztosítottunk.
A sport szakkör délutáni foglalkozásokon június hónapban az alábbi feladatokat végezték:
Az egészséges életmód egyik legfontosabb eleme a rendszeres testmozgás. A sportszakkörök legfőbb célja, hogy megszerettessük a gyermekekkel a sportolást, megismertessük velük a mozgás örömeit.
A foglalkozásokon a szabadtéri erőnléti edzés volt a fő feladat. Megmutattuk a diákoknak, hogy egyszerű eszközökkel hogyan tudták fizikai erejüket fejleszteni.
Meghívtunk egy személyi edzőt, hogy olyan edzésprogramokat mutatott be, melyek alkalmazásával egyszerű eszközök segítségével tarthatjuk formában a testünket. Szó esett a fehérjék és a vitaminok fontos szerepéről.

Diákok bejegyzése: Nagyon jó volt a szabadban sportolni. Jól éreztem magam a délutáni foglalkozáson. Nagyon fontosnak tartom a sportolást, jó volt, hogy az iskolában volt rá lehetőség. Gyakrabban fogok én is sportolni.

Dátum: 2019. szeptember Résztvevők száma: 150 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a két csoport számára különböző sportolási lehetőségeket biztosítottunk.
A sport szakkör délutáni foglalkozásokon szeptember hónapban az alábbi feladatokat végezték:

Az egészséges életmód egyik legfontosabb eleme a rendszeres testmozgás. A sportszakkörök legfőbb célja, hogy megszerettessük a gyermekekkel a sportolást, megismertessük velük a mozgás örömeit.
A jó időt kihasználva szabadtéri foglalkozásokat tartottunk. A nyári szünidő alatt ritkán találkoztak a diákok. Ezek az alkalmak újra összehozta a diákokat. A sorversenyek alkalmával a közös célért folytatott küzdelmek során még jobban összekovácsolódtak. A sikerélmény, mely az egyes feladatok sikeres elvégzése után kialakult, nagymértékben segíti az egészségtudatos magatartás kialakulását és inspirálja őket a további sportolásra is.

Dátum: 2019. október Résztvevők száma: 150 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a két csoport számára különböző sportolási lehetőségeket biztosítottunk.
A sport szakkör délutáni foglalkozásokon október hónapban az alábbi feladatokat végezték:

Az egészséges életmód egyik legfontosabb eleme a rendszeres testmozgás. A sportszakkörök legfőbb célja, hogy megszerettessük a gyermekekkel a sportolást, megismertessük velük a mozgás örömeit.

.A sportköri foglalkozások egy részét a szabadban, a másik részét a tornateremben tartottuk meg.

Különböző társas és logikai játékokkal foglalkoztunk, melyek során a gyerekek megélhették az egyén fontosságát, a csapatjátékokban pedig az együttdolgozás a közös cél érdekében fontos szerepet kapott.

A gyerekek előadást hallgattak a benti sportolási lehetőségekről.

Diákok bejegyzése: Jó volt ez a délutáni szakkör. Minden rendben ment. Sokat nevettünk, jól éreztük magunkat. A kedvenc játékom a csocsó volt, a barátaimmal sokat játszottunk.

Dátum: 2019. november Résztvevők száma: 170 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a két csoport számára különböző sportolási lehetőségeket biztosítottunk.
A sport szakkör délutáni foglalkozásokon november hónapban az alábbi feladatokat végezték:

Az egészséges életmód egyik legfontosabb eleme a rendszeres testmozgás. A sportszakkörök legfőbb célja, hogy megszerettessük a gyermekekkel a sportolást, megismertessük velük a mozgás örömeit.

A hónapban megtartott szakköröket, amikor az idő engedte, még mindig a szabadban tartottuk. A gyermekek még kiélvezték az utolsó kellemes napokat, és a kedvükre kifocizhatták magukat.

A hideg, esős napokon pedig a fedett helyen történő sportolást választották.

Diákok bejegyzése: Jó hangulatban telt a délutáni óra. Jó volt nagyon focizni, nagyon szeretem. Bár egy kicsit hideg volt, de azért jó volt kint lenni. A többiek is élvezték. A foglalkozás vezetője nagyon jó fej volt, sokat viccelődtünk.

Dátum: 2019. december Résztvevők száma: 123 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a két csoport számára különböző sportolási lehetőségeket biztosítottunk.
A sport szakkör délutáni foglalkozásokon december hónapban az alábbi feladatokat végezték:
Az egészséges életmód egyik legfontosabb eleme a rendszeres testmozgás. A sportszakkörök legfőbb célja, hogy megszerettessük a gyermekekkel a sportolást, megismertessük velük a mozgás örömeit.

Az időjárás miatt a foglalkozásokat többnyire bent tartottuk meg. Ismét fő szerepet kapott a tánc, ezúttal különböző népi táncokat tanultak meg. Ezek a foglalkozások is nagyon változatosak voltak, és hasznosan, és tartalmasan töltötték. el a gyermekek a szabadidejüket.

Diákok bejegyzése: A délutáni foglalkozáson különböző táncformákkal ismerkedtünk meg. Megtanultuk egy koreográfiát is. Nagyon jól éreztem magam, sokat nevettem. A nap végére kellemesen elfáradtam. Nagyon szeretek táncolni.

Dátum: 2020. január Résztvevők száma: 123 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a két csoport számára különböző sportolási lehetőségeket biztosítottunk.
A sport szakkör délutáni foglalkozásokon január hónapban az alábbi feladatokat végezték:
Az egészséges életmód egyik legfontosabb eleme a rendszeres testmozgás. A sportszakkörök legfőbb célja, hogy megszerettessük a gyermekekkel a sportolást, megismertessük velük a mozgás örömeit.
Ebben a hónapban a foglalkozásokat még mindig bent tartottuk meg. Különböző logikai játékokkal kötöttük le a gyermekek figyelmét.
Az előző hónaphoz hasonlóan tovább folytattuk a néptánc oktatást. Ezek a foglalkozások az egészséges testmozgáson túl nagyon hatásosak a belső feszültségek levezetéshez is.

Diákok bejegyzése: Ezen a délutánon különböző logikai játékokat játszottunk. Mindenki jól érezte magát. Nagyon izgalmas és jó volt. A kinti sportfoglalkozások jobban tetszettek, ott többet tudtunk mozogni, de ez is jó volt.

Délutáni foglalkozás – Társadalmi egyenlőség beszámoló

Társadalmi egyenlőség délutáni foglalkozás 1 csoport heti 1 alkalom

Dátum: 2018. február Résztvevők száma: 48 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a társadalmi esélyegyenlőséggel kapcsolatos témákkal foglalkoztunk.
A társadalmi esélyegyenlőség délutáni foglalkozásokon február a hónapban az alábbi témakört érintettük:A foglalkozásokon elsősorban az etnikai diszkrimináció elkerülése a fő téma.

A foglalkozásokon elsősorban az etnikai diszkrimináció elkerülése a fő téma.

Az etnikai csoportot érintő soviniszta támadások a mi-ők ellentétből indul ki, csakhogy ebben az esetben az egyenlőtlenség, a nemzeti felsőbbrendűség dominál, összekapcsolódva a másik nemzet lekicsinylésével, esetenkénti megsemmisítésének szándékával.

A hátrányos helyzetűeknek nem csak az etnikai származásuk miatt kerülnek hátrányba, hanem döntő szerepet játszik a sorsuk irányításában a település is. Nem mindegy, hogy a hátrányt szenvedő falun, vagy nagyvárosban éli mindennapjait.

Diákok bejegyzése: Nagyon érdekes előadáson vehettem részt a programon. A diszkrimináció volt az előadás témája. Az előadó nagyon rendes volt.

Dátum: 2018. március Résztvevők száma: 49 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a társadalmi esélyegyenlőséggel kapcsolatos témákkal foglalkoztunk.
A társadalmi esélyegyenlőség délutáni foglalkozásokon március a hónapban az alábbi témakört érintettük:
A foglalkozásokon nemi megkülönböztetés elkerülése a fő téma.

Sokszor találkozunk mindennapjainkban a nemi megkülönböztetés különböző fajtáival.

A leggyakoribb az amikor egy munka elvégzésekor magasabb bérezést kap valaki csak azért mert férfi.

Vannak olyan országok, ahol nagyon nagy a nemek közötti megkülönböztetés. Ilyenek az arab országok, ahol a nőket nem tekintik teljes jogú állampolgároknak.

Az Európai Unió évtizedek óta foglalkozik azzal, hogy hogyan lehetne felszámolni a hátrányos megkülönböztetést, és egyenlő esélyeket biztosítani mindenkinek.

A nemek közötti egyenlőség előremozdítása nem a feminista mozgalom légből kapott ötlete, hanem egy olyan társadalmi cél, amit a férfiaknak is illik támogatni

Diákok bejegyzése: Nagyon érdekes előadásra került sor. Sok mindent megismerhettem a témában. Jól éreztem magam, jó volt ezekről a dolgokról beszélni.

Dátum: 2018. április Résztvevők száma: 50 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a társadalmi esélyegyenlőséggel kapcsolatos témákkal foglalkoztunk.
A társadalmi esélyegyenlőség délutáni foglalkozásokon április a hónapban az alábbi témakört érintettük:

A foglalkozásokon vallási megkülönböztetés elkerülése a fő téma. Ha valahol a vallási megkülönböztetést halljuk legtöbbször a zsidóüldözés jut eszünkbe. Minden embernek joga van a saját vallását szabadon gyakorolni. Ma már törvény bünteti a vallási hovatartozás alapján történő hátrányos megkülönböztetést. Az ilyenfajta hátrányos megkülö9ngöztetés az élet számos területén észlelhető. Előfordul, hogy a munkavilágában is csak azért nem veszik fel az adott munkakörre kiválóan alkalmas személyt, mert nem a felettese vallását gyakorolja. Ilyen esetben bírósághoz lehet fordulni, természetesen bizonyítani kel a diszkrimináció tényét.

Dátum: 2018. május Résztvevők száma: 65 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a társadalmi esélyegyenlőséggel kapcsolatos témákkal foglalkoztunk.
A társadalmi esélyegyenlőség délutáni foglalkozásokon május hónapban az alábbi témakört érintettük:
A foglalkozásokon ebben a hónapban a képesség béli alapokon történő diszkrimináció elkerülése volt a fő téma.
Ez nagyon fontos téma, mert a gyermekeknek meg kel érteniük, hogy vannak fogyatékkal élő, vagy gyengébb képességű emberek is. Attól azok az emberek ugyan olyan értékűek, mint a többi társaik. Meg kel tanulniuk, hogyan viszonyuljanak ezekhez az emberekhez, hogy ne sértsék meg őket, lehetőségük van, akkor inkább segítsék, és támogassák, hogy könnyebbé tegyék számukra a mindennapokat.

Diákok bejegyzése: A délutáni előadáson a diszkrimináció volt a fő téma, amikor a fogyatékosokat diszkriminálják. Nagyon érdekes előadás volt, sokat tanultunk belőle. Az előadó szimpatikus volt.

Dátum: 2018. június Résztvevők száma: 27 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a társadalmi esélyegyenlőséggel kapcsolatos témákkal foglalkoztunk.

A társadalmi esélyegyenlőség délutáni foglalkozásokon június hónapban az alábbi témakört érintettük:

A foglalkozásokon ebben a hónapban az életkori megkülönböztetéssel foglalkoztunk.

Ez elsősorban a munkahelyeken ütközik ki, amikor egy bizonyos kor után már nem szívesen foglalkoztatnak embereket. Törvényt sért az a munkáltató, aki úgy hirdet egy állást, feltünteti a felvenni kívánt korosztályt.

A mai világra egyre inkább jellemző, hogy elvárják a munkavállalótól, hogy tapasztalattal is rendelkezzen, de még fiatal is legyen. Sok munkakörben nem szívesen alkalmaznak idősebb munkavállalókat. Bizonyos esetekben ez meg is érthető, például egy 60 éves embernek már ritka esetben van olyan fizikai állapota, mint egy 30-40 évvel fiatalabbnak.

Diákok bejegyzése: Jó volt az előadás. Nagyon jól éreztem magam. Sok érdekességet hallottam.

Dátum: 2018. szeptember Résztvevők száma: 51 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a társadalmi esélyegyenlőséggel, kapcsolatos témákkal foglalkoztunk.
A társadalmi esélyegyenlőség délutáni foglalkozásokon szeptember hónapban az alábbi témakört érintettük:

A foglalkozásokon ebben a hónapban a faji megkülönböztetéssel foglalkoztunk.

Mint minden diszkrimináció ez is törvényellenes, és elítélendő tevékenység. A gyermekeknek meg kel tanulniuk, hogy a földön minden ember egyenlő.

Az alkotmány magába foglalja az egyenlő elbánás elvét, az egyenlőség támogatása melletti elk9ötelezettségét, valamint az egyének jogát, hogy a fajon, bőr színen, nyelven, valláson, állampolgárságon vagy nemzeti, vagy etnikai származáson alapuló megkülönböztetéstől szabadon éljenek.

Diákok bejegyzése: A mai előadás témája a diszkrimináció volt. Ez egy nagyon rossz dolog, jó volt erről beszélni. Az előadó jófej volt nagyon, sokat segített. Sok érdekes információt is kaptunk.

Dátum: 2018. október Résztvevők száma: 51 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a társadalmi esélyegyenlőséggel, kapcsolatos témákkal foglalkoztunk.
A társadalmi esélyegyenlőség délutáni foglalkozásokon szeptember hónapban az alábbi témakört érintettük:
Közgondolkodás az esélyegyenlőségről
Ma Magyarországon a hátrányos helyzetű csoportok megítélése és az arról való vélekedés, hogy mennyiben egyéni és mennyiben strukturális okok miatt nem tudnak fordítani a sorsukon, megosztja az országos közvéleményt és a helyi társadalmakat egyaránt.
A társadalmi összetartozást gyengítő legnagyobb rizikótényező helyi és országos szinten a tartósan veszélyeztetett társadalmi csoportok (idősek, betegek, mélyszegénységben élők és romák, fogyatékossággal élők, nők, gyerekek) iránti szolidaritás erodálódása. A betegek és fogyatékossággal élők segítését mindössze a felnőtt lakosság kétharmada, az idősek támogatását még kisebb hányada tartja fontosnak. Több összehasonlító európai kutatás is azt mutatja, hogy a magyar társadalom rendkívül kevéssé toleráns a betelepülőkkel és a más szexuális identitással rendelkezőkkel szemben.
A társadalmi kohézió általános gyengeségét az országon belül történetileg kialakult erőteljes területi gazdasági-társadalmi egyenlőtlenségek tovább árnyalják. A területi különbségek a rendszerváltást követően nem csökkentek, jól látható nyugat-keleti lejtő alakult ki. Budapest mellett az ország gazdasági szempontból legdinamikusabb régiója a Nyugat-Dunántúl, ezen belül is Győr-Moson-Sopron és Vas megyék, hozzájuk zárkózott fel Fejér megye.
A sor végén Északkelet-Magyarország található, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Nógrád és Borsod-Abaúj-Zemplén a legalacsonyabb fejlettségű megyék. Természetesen Nyugat- és Kelet-Magyarország sem egyöntetűen homogén társadalmi-gazdasági fejlettséget mutat. A Dunántúl legelmaradottabb megyéje Somogy, de meg lehet említeni Zala megye egyes kistérségeit, az Ormánságot, a tolnai perifériákat, vagy egyes közép-dunántúli kistérségeket, a Sárbogárdit,

Diákok bejegyzése: Érdekes és izgalmas előadáson vehettünk részt ezen a délutánon. A téma a diszkrimináció volt és az egyenlőség. Az előadó nagyon rendes volt, jó volt erről beszélni, mert a diszkrimináció minket is érintő téma. Jól éreztem magam az előadáson.

Dátum: 2018. november Résztvevők száma: 60 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a társadalmi esélyegyenlőséggel, kapcsolatos témákkal foglalkoztunk.
A társadalmi esélyegyenlőség délutáni foglalkozásokon november hónapban az alábbi témakört érintettük:
Települési esélyegyenlőtlenségek
Mind a személyes hátrányok, mind pedig a társadalmi helyzetből adódó hátrányos helyzetek egész garmadát gyűjtik csokorba azok a földrajzi térségek, amelyeket halmozottan hátrányos helyzetű településcsoportoknak szokás nevezni. A gazdasági, szociális és demográfiai negatív mutatók egész sorát felvonultató térségek nagy számban vannak jelen a mai Magyarországon.
A hátrányos helyzetű térségekként megnevezett különböző kisebb-nagyobb tájegységek számos különbözőségük mellett sok esetben mutatnak azonosságokat hátrányaikat tekintve. Ilyeneket például:

Gazdasági mutatóinkban messze elmaradnak nem csupán a fejlett régióktól, hanem az országos átlagtól is. Ez gyakorlatban magas munkanélküliséget, alacsony termelékenységet és egészségtelen gazdasági szerkezetet is jelent. (Az itt lakók többsége megélhetésének fő forrása a közmunka, elérhető távolságban kevés munkalehetőség található, a meglévő munkaerő-piaci kínálat elsősorban a mezőgazdasági idénymunkákra korlátozódik.)

Humán infrastruktúrájuk elmaradott, humán szolgáltatások tekintetében különösen nagy hátrányokat szenvednek. Ez gyakorlatban a településeket kiszolgáló egészségügyi, hivatali, kulturális infrastruktúra hiányát, illetve távolságát jelenti. (A körzeti orvosi állások betöltetlenek, a hivatali ügyintézésért messzire kell utazni, iskola nincs, a művelődési ház vagy lerobbant, vagy ha fel is újították, fűteni nincs pénze az önkormányzatnak, még a pap, vagy a lelkész is egy távolabbi településről látja el szolgálatát).

A közlekedési infrastruktúra súlyos hiányai. A települési csoportok jelentős része nagyon messze, 20-30 km távolságra van az alapvető ellátást nyújtó járási székhelyektől. Mindez párosul a közlekedési lehetőségek hiányosságaival. (Az utak a járhatatlanságig leromlottak, a tömegközlekedés ritka és drága. A lakosság jó része, szegénysége okán, nem engedheti meg magának a személyautót.)

A hátrányos helyzet hosszú idejű fennállása eredményeképpen a társadalmi szerkezet jelentősen átalakult, eltorzult. Jellemző a magas arányú elvándorlás. A korösszetétel az idősebb korosztályok arányának növekedése felé mutat. Megvizsgálva a 2011-es népszámlálás ilyen típusú térségekre vonatkozó adatait, megdöbbentő számokkal találkozunk a képzettségi mutatók összehasonlításakor. A lakosság 50%-nál nagyobb arányban csupán 8 általános, vagy annál alacsonyabb végzettséggel rendelkezik. A diplomával rendelkezők aránya elenyésző. (Általános jelenség például, hogy a még működő általános iskolák pedagógus gárdája nem a településeken lakik, hanem a járási központokból, vagy még távolabbról jár ki a falvakba.) A társadalom szociológiai összetételével kapcsolatban nem elhallgatható tény az sem, hogy ezekben a körzetekben egyre jelentősebb a roma lakosság aránya a teljes népességen belül. (A romák gyermekvállalási szokása pedig azt az ollót nyitja a helyi társadalmon belül, amely eredményeképpen a születő gyermekek egyre nagyobb arányban ebbe a népesség csoportba tartoznak. Ezeken a településeken egyre inkább szegregált iskolák jönnek létre. A nem roma lakosok jelentős hányada a közeli nagyobb települések iskoláiba hordja gyerekeit.)

A települési közösségek állapota gyakorta hiányos képet mutat. A vallási közösségek leépültek ott, ahol a lelkész, vagy pap nem helyben lakik. Az önszerveződő művelődő közösségek (körök, amatőr művészeti csoportok) megszűntek vagy vegetálnak (közösségi tér, és/vagy szakember hiányában). Általánosságban megállapítható, hogy a szegénység növekedésével, a megélhetési gondok fokozódásával a közösségi lét iránti igény csökken a napi gondok szorításában. Az ilyen településeken elvétve akadnak bejegyzett civil szervezetek. A társadalmi bizalom elenyészik.
Összefoglalva tehát: a települési hátrányos helyzet tekintetében egy olyan halmozott problémacsoporttal találkozunk, amely az itt élők mindennapjait negatívan befolyásolja és gyakran személyes hátrányokkal is párosul. – A települési döntéshozók, gazdasági szereplők és a helyi közösségek összefogása. Az egyes fejlesztési területek érdekeltjeinek folyamatos hosszú távú és hálózatban történő együttműködése.

A személyes és közösségi érdekek olyan összhangjának megteremtése, amely kialakítja a társadalmi közbizalom légkörét.

Diákok bejegyzése: Egy jó előadáson vehettem részt a mai délutánon. Izgalmas és érdekes volt a téma. Játékos feladatokkal dobta fel az előadást az előadó.

Dátum: 2018. december Résztvevők száma: 45 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a társadalmi esélyegyenlőséggel, kapcsolatos témákkal foglalkoztunk.
A társadalmi esélyegyenlőség délutáni foglalkozásokon december hónapban az alábbi témakört érintettük:
Esélyegyenlőség biztosítása közösségfejlesztéssel
A társadalmi szolidaritás kialakítása, mint alapvetés.
Egy közintézmény valóban a helyiekért van? Oda bárki bemehet? Akkor is bejut oda, ha szegény vagy fogyatékkal él, vagy a település szélén él? S megkülönböztetés nélküli fogadtatásban lesz része?
Valóban van akarat arra, hogy nagy erőfeszítéseket tegyünk annak érdekében, hogy aki nemcsak nem tud, de nem is akar részt venni a közösségi életben, az a valaki a mélyről, vagy közönyből kilépve, beléphessen helyzetekbe, s gondoskodjunk arról, hogy ott nyitottan fogadják? S mindemellett akarjuk-e, hogy olyan helyre léphessen be, ahol készség van arra, hogyan fog tudni megerősödni, a közösség teljes értékű, elfogadott tagjává válni?
A kulturális intézmények, a települési vérkeringésben való részvétel nem mindenki számára biztosított, ha annak az egyénnek vagy kisebb csoportnak valamilyen hátránya miatt nincs lehetőség az elérésre. Sokféle hátrány lehet az oka annak, hogy nem is indulnak el egy intézmény által biztosított lehetőséghez történő eljutáshoz, vagy egy települési kezdeményezés felé. Különösen tekintettel kell lenni az egyenlő esélyekre a gazdasági, társadalmi különbségek mellett a kulturális és családi életminőség megélésére, s ahhoz, hogy az esélyegyenlőség elve a gyakorlatban is érvényesülhesse, szükség lehet ún. pozitív megkülönböztető intézkedésekre is, de egy település életében az az ideális, ha a szolidaritás kialakul, és állandósul.
Akkor, amikor arról gondolkodunk, hogyan tehető mindenki számára elérhetővé egy közösségi lehetőség, azon szemléletben érdemes ezt megtenni, hogy mindenki a település lakója, akik tehetnek a közösségi életért, a település jobbításáért, s ezen keresztül a saját életük jobbításáért. Az egy másik szál, hogyha erre nincs motivációja, azt hogyan lehet kialakítani, s hogyan válhat ez nemcsak jogává (kvázi lehetőségévé), hanem felelősségévé is. Mindenki – tehát legyen az idős, fiatal, nő, gyerek, fogyatékos, beteg vagy éppen szegénységben élő – számára biztosítható a lehetőség, hogy tudjon róla, részese lehessen, alakíthassa a közösségi életet, vagy kezdeményezővé válhasson, aktivitásának megfelelő szintjén mozoghasson. Azért, hogy ezt mindenki megtehesse, s mindenki számára biztosítottak legyenek a feltételek az eléréshez – azok számára is, akik valamilyen hátrányban élnek –, egy település egészének felelőssége.
Különösen fontos végiggondolni esélyegyenlőségi és speciális csoportonként az elérés biztosítását, ez a társadalom többi szerepelője nélkül egy üres frázis marad. A településen élők közötti együttműködéseket segítve, az ott élők egymásra figyelését, szolidaritását erősítve lehet tenni a hátrányban élőkért.

Dátum: 2019. Január Résztvevők száma: 75 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a társadalmi esélyegyenlőséggel, kapcsolatos témákkal foglalkoztunk.
A társadalmi esélyegyenlőség délutáni foglalkozásokon január hónapban az alábbi témakört érintettük:
Közösségi szemlélet kialakítása
Az esélyegyenlőségben érintettek esetében az egyéni támogatáson túl tehát szükség van arra, hogy a közösségközpontú megközelítés is széles körben elterjedjen, mert csak így érhető el, hogy a társadalmi integráció, inklúzió és szolidaritás irányába mozduljunk el azáltal, hogy a településeken olyan partnerkapcsolatokat keresünk és szervezünk, melyek a közös gondolkodást, közösségi cselekvést helyezik a középpontba. A helyi szereplők által megvalósított közösségi cselekvések állandósulása a közösségi munka eredménye.
A közösségi munka olyan társadalmi problémák kezelésére is alkalmas, amelyeket egyedi esetekként nem lehet, vagy nem eléggé hatékonyan lehet kezelni. A közösségi munka a szükségleteket intézményes keretek között kielégítő gyakorlattal szakítva kilép egy olyan terepre, mely a közösségé és nem a sajátja, ezáltal képes a helyi problémák egyedi, helyi szintű kezelésére, ebben a közösség tagjai épp oly fontos szerepet játszanak, mint a szakember. Új szemléletet hordoz tehát a közösségi munka az intézményi háttér meghatározottsága tekintetében is, melyben beavatkozik, forrást teremt, politikai nyomást gyakorol, intézményeket és csoportokat szervez, akciókat organizál a helyi emberek bevonásával. Esélyegyenlőségi módszertani útmutató – háttéranyag.

Dátum: 2019. február Résztvevők száma: 59 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a társadalmi esélyegyenlőséggel, kapcsolatos témákkal foglalkoztunk.
A társadalmi esélyegyenlőség délutáni foglalkozásokon február hónapban az alábbi témakört érintettük:
A származás miatti hátrányos megkülönböztetés, azaz diszkrimináció volt a fő téma. A Magyar Köztársaság biztosítja a területén tartózkodó minden személy számára az emberi, illetve az állampolgári jogokat, bármely megkülönböztetés, nevezetesen faj, szín, nem, nyelv, vallás, politika, vagy más vélemény nemzeti vagy társadalmi származás, vagyoni, születési vagy egyéb helyzet szerinti különbségtétel nélkül.
szinte valamennyi megkülönböztetéses helyzet mögött jelen van egy kimondatlan hatalmi egyensúly-hiány, egy alá-fölérendeltségi viszony a sérelmet szenvedett személy hátrányára.
Hátrányos megkülönböztetést alapvetően, a helyzet jellegéből adódóan hatalmi helyzetben lévő személyek, szervek követnek el a velük szemben alárendelt pozícióban lévő személyekkel szemben. Az alárendelt helyzet, és az ebből adódó kiszolgáltatottság alapvetően nehezítik a jogérvényesítést, és tovább rontja a sérelmet szenvedők esélyeit, hogy gyakran anyagi eszközökben és társadalmi kapcsolatokban nem bővelkedő, hátrányos helyzetű személyekről van szó.

Diákok bejegyzése: A délutáni foglalkozás nagyon jól telt el. Érdekes előadáson vettem részt, melynek témája a diszkrimináció volt. A diszkrimináció, a megkülönböztetés sajnos minket is érint, jó volt erről beszélni. Jó érzésekkel tértem haza az előadás után.

Dátum: 2019. március Résztvevők száma: 60 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a társadalmi esélyegyenlőséggel, kapcsolatos témákkal foglalkoztunk.
A társadalmi esélyegyenlőség délutáni foglalkozásokon március hónapban az alábbi témakört érintettük:
Az oktatás területén történő elkülönítés. elkülönítésnek minősül az a magatartás, amely egyes személyeket elkülönít. Jogellenes elkülönítést jelen, ha valaki speciális szabályokat alkalmaz, a többiekhez képest eltérően valamilyen társadalmi hátrányt okozva kezelik.
Az oktatás kapcsán jogellenes elkülönítésnek minősül a gyermekek ok nélkül történő elkülönítése egy oktatási intézményben. Egy oktatási intézményben nem működhetnek olyan szakkörök, diákkörök, és egyéb tanulói, hallgatói, szülői vagy már szervezetek, amelyek célja más személyek, vagy csoportok lejáratása, megbélyegzése vagy kirekesztése.
Nem sérti a jogellenes lekülönítés tilalmát a szülők kezdeményezésére és önkéntes választása szerint a vallási vagy más világnézeti meggyőződésen alapuló elkülönített iktatás, vagy a kisebbségi, nemzetiségi oktatás szervezése.
Ennek feltétele azonban, hogy emiatt az oktatásban résztvevőket semmilyen hátrány ne érje, és az oktatás megfeleljen az állam által jóváhagyott, támogatott követelményeknek, vagyis megfelelő színvonalú és tartalmú legyen.

Dátum: 2019. április Résztvevők száma: 45 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a társadalmi esélyegyenlőséggel, kapcsolatos témákkal foglalkoztunk.
A társadalmi esélyegyenlőség délutáni foglalkozásokon április hónapban az alábbi témakört érintettük:
Az iskolán belüli szelekció keretében a jobb képességű és a rosszabb képességű gyermekeket külön osztályba csoportosítják. Ezeket azzal indokolják, hogy a roma gyerekek összességükben véve fejlesztésre szorulnak, a cigány mivoltuk miatt elmaradottabbak a többieknél. A cigány kisebbségi oktatás a gyakorlatban is szegregációt valósít meg. A halmozottan hátrányos gyermekek egyéni fejlesztése elősegítette a gyermekek felzárkóztatását.
A kisebbségi önkormányzatoknak kulcsszerepük van a cigány kisebbségi oktatás helyes jogszabályoknak megfelelő megszervezésében.

Diákok bejegyzése: Érdekes téma merült fel a mai délutánon. Az iskolán belüli szétválasztásról, szelekcióról volt szó. Sokat tanultunk ebből az előadásból.

Dátum: 2019. május Résztvevők száma: 75 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a társadalmi esélyegyenlőséggel, kapcsolatos témákkal foglalkoztunk.
A társadalmi esélyegyenlőség délutáni foglalkozásokon május hónapban az alábbi témakört érintettük:
A családon belüli erőszakkal kapcsolatos problémák megoldása. Az erőszak lehet testi bántalmazás és lelki terror.
Általában a nők és a gyermekek ellen követik el az erőszakot. Nagyon fontos, hogy a bántalmazott fél tudja, hogy ilyen esetben hova fordulhat segítségért. Ha a tudomásunkra jut, hogy a környezetünkben ilyen előfordulhat tudnunk kell, hogy hogyan tudunk segítséget nyújtani. Maga a bántalmazott fél, főleg a gyermek sok esetben nem tudja, hogy kihez forduljon segítségért, vagy nem mer segítséget kérni. Ezért fontos, hogy a környezete támogassa.

Diákok bejegyzése: A délutáni foglalkozás a családon belüli erőszakról szólt. Ez egy nagyon fontos téma, sokakat érint az iskolába. Jó volt erről beszélni, az előadó is nagyon kedves volt.

Dátum: 2019. június Résztvevők száma: 30 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a társadalmi esélyegyenlőséggel, kapcsolatos témákkal foglalkoztunk.
A társadalmi esélyegyenlőség délutáni foglalkozásokon június hónapban az alábbi témakört érintettük:
A gyermekek számár nagyon fontos, hogy ismerjék a jogaikat és a kötelezettségeiket. Az ENSZ Gyermek Jogairól szóló Egyezmény olyan országok között létrejött megállapodás, amely biztosítja, hogy minden országban ugyanazok a jogaik legyenek a gyermekeknek. Az egyezményben foglaltak minden 18 év alatti fiatalra vonatkozik, függetlenül fajtától, vallási hovatartozást.
A legfontosabb, hogy minden gyereknek joga van az élethez, ahhoz, hogy legyen neve, amit bejegyeznek az anyakönyvbe és állampolgársága. Ugyanakkor joga van ahhoz, hogy ismerje, a szüleit, és lehetőség szerint azok gondoskodjanak róla. A gyerekeket nem szabad szüleiktől elszakítani, legfeljebb a saját érdekükben. A szülők közösen felelősek a gyermekük felneveléséért, és mindig a gyerekek legfőbb érdekét kell figyelembe venniük. A gyereknek joguk van a jó minőségű egészségügyi ellátáshoz, tiszta ivóvízhez, tápláló ételekhez és tiszta környezethez. Minden gyereknek és fiatalnak joga van az ingyenes alapfokú oktatáshoz.

Diákok bejegyzése: Ez a délutáni foglalkozás jó hangulatban telt. A téma a gyermekek jogai voltak. Sok érdekes információt kaptunk, sokat tanultam az előadásból.

Dátum: 2019. szeptember Résztvevők száma: 45 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a társadalmi esélyegyenlőséggel, kapcsolatos témákkal foglalkoztunk.
A társadalmi esélyegyenlőség délutáni foglalkozásokon szeptember hónapban az alábbi témakört érintettük:
A leginkább szembetűnő különbség a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek számára a vagyoni helyzetből adódó differencia. Érdekes tapasztalat volt, hogy a gyerekek viszonylag könnyen mondtak sztereotípiákat a gazdagokról és a szegényekről, azonban a saját vagyoni, illetve a társadalmi helyzetüket nem ennek tükrében ítélik meg. Mivel a gyerekek többsége szegény sorból származik, a gazdagság csak gondolatban él a fejében, nagyon sok esetben többre nem is vágyik többre, mint amije van, mert nem tudja, mit jelent a gazdagság fogalma.

Diákok bejegyzése: Jó volt a mai előadás. Az előadó a szegények hátrányos helyzetéről beszélt, a szegények és a gazdagok közti megkülönböztetésről. Sokat tanultunk ez előadáson.

Dátum: 2019. október Résztvevők száma: 45 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a társadalmi esélyegyenlőséggel, kapcsolatos témákkal foglalkoztunk.
A társadalmi esélyegyenlőség délutáni foglalkozásokon október hónapban a közgondolkodás az esélyegyenlőségről volt a fő téma:
Megosztja az ország közvéleményét, hogy a hátrányos helyzetű csoportok mennyiben egyéni, és mennyiben strukturális okok miatt nem tudnak fordítani a sorsukon. A társadalmi összetartozást gyengítő legnagyobb rizikótényező helyi és országos szinten a tartósan veszélyeztetett társadalmi csoportok iránti szolidaritás hiánya. A betegek és fogyatékossággal élők segítését mindössze a felnőtt lakosság kétharmada, az idősek támogatását még kisebb hányada tartja fontosnak. Több összehasonlítás azt mutatja, hogy a magyar társadalom rendkívül kevéssé toleráns a más szexuális identitással rendelkezőkkel szemben.
A társadalmi kohézió általános gyengeségét az országon belül történetileg kialakult erőteljes területi gazdasági-társadalmi egyenlőtlenségek tovább árnyalják.

Dátum: 2019. november Résztvevők száma: 60 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a társadalmi esélyegyenlőséggel, kapcsolatos témákkal foglalkoztunk.
A társadalmi esélyegyenlőség délutáni foglalkozásokon november hónapban az alábbi témakört érintettük:

A résztvevők előadásokat hallhattak a társadalmi egyenlőség, valamint a diszkrimináció témakörben. A program során a résztvevő tanulóknak lehetőségük nyílt, hogy egy témában jártas szociális munkással átbeszéljék kérdéseiket, személyes problémáikat, ezáltal alkalom adódott az egyéni sérelmek feldolgozására. Bemutattuk a roma mesterségeket, elhívtunk olyan előadókat, akik bemutattak különféle roma mesterségeket. A gyermekek kipróbálhatták ezeket a mesterségeket.

Diákok bejegyzése: Nagyon izgalmas és jó hangulatú volt a délutáni foglalkozás. Jó volt előadást hallani a roma mesterségekről. Érdekes volt nézni a fafaragó munkásságát. Nagyon szép dolgokat készít. Jól éreztem magam. A foglalkozáson kipróbálhattuk ezeket a mesterségeket.

Dátum: 2019. december Résztvevők száma: 45 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a társadalmi esélyegyenlőséggel, kapcsolatos témákkal foglalkoztunk.
A társadalmi esélyegyenlőség délutáni foglalkozásokon december hónapban az alábbi témakört érintettük:
Ebben a hónapban is folytattuk a roma mesterségek felkutatását, és kipróbálhattak a gyermekek a különféle eszközök készítését. Ez alkalommal a cigányság egyik legrégebbi mesterségét a teknővájást mutattuk be, egy mesterember segítségével megismerkedhettek a teknővájás folyamataival. Nagy érdeklőssel fogadták a gyermekek a mézeskalács készítését is. A közelgő karácsonyra sok szép karácsonyi mézeskalácsot készítettek, amit a végén haza is vihettek, de volt aki helyben el is fogyasztotta.

Diákok bejegyzése: A délutáni foglalkozás nagyon szuper volt. Különböző hagyományos roma mesterségekről tanultam, nagyon érdekes volt az előadás. Kipróbálhattuk a mézeskalács készítést. Nagyon élveztem ezt a foglalkozást.

Dátum: 2020. január Résztvevők száma: 89 fő Képgaléria

A foglalkozásokon a társadalmi esélyegyenlőséggel, kapcsolatos témákkal foglalkoztunk.
A társadalmi esélyegyenlőség délutáni foglalkozásokon január hónapban az alábbi témakört érintettük:
Ebben a hónapban folytattuk a roma hagyományok követése során a mesterségek bemutatását. Az egyik fő mesterségük az emberek szórakoztatásával függ össze. Köztudott, hogy kivalló ritmusérzékük, és nagyon jó hallásuk van, ezért sokan a zenélésből éltek, de napjainkban is ebből élnek meg. Ebben a hónapban a romák által leginkább használ hangszereket és azok használatát mutattuk be egy szakember segítségével. Ezeken az alkalmakon sok fúvós, és fonós hangszereket próbálhattak ki, legjobban a hegedű tetszett a gyerekeknek.

Diákok bejegyzése: A mai délutáni foglalkozást nagyon élvezetes volt. Előadást hallottunk a roma mesterségekről. Sokat énekeltünk és táncoltuk, nagyon szórakoztató volt.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

1 × három =